Trasa nr 2: Lichwin Centrum Pamięci Narodowej – Łazy – Łowczówek – Lichwin
Całkowity czas przejścia - ok. 2 godz
Wędrówkę zaczynamy na parkingu w Lichwinie koło cmentarza parafialnego. Obok powstało Centrum Pamięci Narodowej. W centralnej jego części jest umieszczona tablica poświęcona pamięci żołnierzy i uczestników Ruchu Oporu oraz mieszkańców Gminy Pleśna, którzy zginęli w latach 1939 - 1945. W CPL zamontowano także tablice informacyjne o historii gminy w okresie II wojny światowej. Kierujemy się w lewo, główną drogą i po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo asfaltową drogą do przysiółka "Łazy". Trasa najpierw wiedzie w dół, a potem pnie się w górę, aż dochodzi do drogi Rychwałd – Tuchów. Czas przejścia odcinka - ok. 15 minut.
Skręcamy w prawo i po około 5 minutach dochodzimy do cmentarza wojennego nr 159. Cmentarz zaprojektowany przez Heinricha Scholza na planie prostokąta i powierzchni 288 m2. Centralnym elementem jest drewniany krzyż. Pochowani tu są Polacy z 1 i 5 pułku piechoty Legionów Polskich. W 11 mogiłach zbiorowych i 32 pojedynczych pochowano 31 żołnierzy wojsk austro-węgierskich i 69 armii rosyjskiej.
49°53′22,0″N 20°58′27,5″E
Udajemy się w dalszą drogę, przechodząc częściowo przez teren gminy Tuchów. Po minięciu znaku miejscowości Meszna Opacka, skręcamy w lewo i asfaltową drogą schodzimy do Buchcic. Po drodze, odsłania nam się panorama wzgórz nad Tuchowem i część Słonej Góry. Przechodzimy przez mostek, po czym droga pnie się lekko w górę aż dochodzi do drogi biegnącej z Buchcic. Tu skręcamy w lewo i podchodzimy do kolejnego skrzyżowania. Czas przejścia odcinka - ok. 35 minut.
Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Od tej pory towarzyszy nam niebieski szlak turystyczny PTTK. Po około 10 minutach, dochodzimy do punktu, gdzie skręcamy w lewo, w leśna drogę , która prowadzi nas na cmentarz wojenny nr 171, zwany też Cmentarzem Legionistów Polskich w Łowczówku. Dojście do cmentarza zajmie nam nie całe 10 minut. Nekropolia położona jest na północnym stoku wzgórza Kopaliny (398 m), nad drogą Łowczów – Rychwałd. Spoczywają tu żołnierze polegli w roku 1914 oraz 1915. W większości uczestnicy bitwy pod Łowczówkiem. Po oględzinach terenu komisarz Tuchowa oraz działaczki Ligi Kobiet uznali, że istnieje potrzeba zebrania poległych spoczywających dotychczas w pojedynczych mogiłach i urządzenia wspólnego cmentarza. Wybrano lokalizację. Grunt o powierzchni 2 221 m2 ofiarował właściciel (Żyd Weksler). Projekt cmentarza wykonali Siegfried Heller i Heinrich Scholz. Budowę powierzono specjalnemu oddziałowi armii austro - węgierskiej (Oddział Grobów Wojennych). Cmentarz ma kształt prostokąta, w centralnym miejscu znajduje się kaplica poświęcona 6 sierpnia 1922r. Budynek ma dach wsparty na dwóch kolumnach. Wewnątrz znajduje się ołtarz z płaskorzeźbą orła na antepedium. Cały cmentarz otoczony jest kamiennym murem pokrytym gontem. Na terenie cmentarza powstało 275 mogił pojedynczych i 20 zbiorowych. Pochowano na nim 113 Polaków z 1 Pułku Piechoty i 5 Pułku Piechoty, pułków piechoty Legionów oraz 162 żołnierzy austriackich z 21 LIR, 32 LIR, 15 IR, 30 IR i 241 żołnierzy rosyjskich. Niedaleko obok cmentarnego muru znajduje się mogiła z 1985. Jest to grób gen. Gustawa Dobiesława Łowczowskiego, który kazał pochować się w tym miejscu. Pod Łowczówkiem rozpoczął on swój szlak bojowy jako żołnierz 5 Pułku. Obok cmentarza znajduje się drewniana wiata, są też stoliki z ławeczkami. Można tu odpocząć przed powrotną drogą.
495425N205802E
Spod cmentarza można udać się w dalszą wędrówkę szlakami PTTK. Niebieski, zaprowadzi nas na stację PKP w Łowczowie i dalej do Piotrkowic, czarny - w kierunku północnym do Pleśnej lub do Tuchowa na południe. Trasa nr 2 prowadzi z powrotem do asfaltowej drogi. Skręcamy w prawo. Mijamy drogę, z której wyszliśmy od Buchcic i skręcamy w lewo, w polną drogę, na wprost kapliczki z figurą Chrystusa. Czas przejścia tego odcinka - ok. 20 minut.
Droga prowadzi nas wzdłuż zabudowań, łukiem skręca w prawo i wchodzi do lasu. Leśna ścieżka rozwidla się. Należy skręcić w lewo przed słupem energetycznym. Wychodzimy z lasu na asfaltową drogę. Czas pokonania odcinka - ok. 10 minut. Skręcamy w lewo i po pokonaniu wzniesienia, wracamy na drogę do centrum Lichwina. Powrót na parking zajmuje ok. 30 min.