Trasa 1
Trasa 2
Trasa 3
Trasa 4

Przewodnik po trasach, które zostały wyznaczone na terenie Gminy Pleśna, aby umożliwić pieszemu turyście zwiedzanie miejsc związanych z I wojną światową 1914-1918:

  • Trasa nr 1: Rychwałd Puste – Lichwin Gródek – Rychwałd Zagórze - Rychwałd Puste,
  • Trasa nr 2: Lichwin Centrum Pamięci Narodowej – Łazy – Łowczówek – Lichwin,
  • Trasa nr 3: Pleśna – Woźniczna – Łowczówek – Pleśna,
  • Trasa nr 4: Lubinka – Szczepanowice – Dąbrówka Szczepanowska – Lubinka

Przez okoliczne wzgórza, lasy przebiegała linia frontu wschodniego i toczyły się zacięte walki. Na terenie Gminy Pleśna znajduje się 19 nekropolii z tego okresu, dobrze zachowanych i oznaczonych, o ciekawej architekturze i w pięknych okolicznościach przyrody Pogórza Ciężkowicko - Rożnowskiego.
Z myślą o turystach odwiedzających Gminę Pleśna zaproponowano cztery trasy w formie pętli, z początkiem w pobliżu dogodnego miejsca parkingowego. W dużej większości trasy wytyczone są drogami asfaltowymi. Niedogodność tą zrekompensują jednak piękne widoki, panoramy. Czasy przejścia poszczególnych odcinków są orientacyjne i nie uwzględniają postojów.

Niżej opisane trasy stanowią jedynie propozycję. Wytrwalsi wędrowcy mogą je łączyć, bądź modyfikować według własnych upodobań. Oznakowanie szlaku składa się z dwóch poziomych pasków żółto - niebieskich. Zapraszamy i życzymy wielu miłych wrażeń w czasie wędrówek.

Wytyczenie tras i redakcja przewodnika: Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna
Foto: Małgorzata Hajduga


Trasy na mapie Gminy Pleśna
Trasy na mapie Gminy Pleśna