Memoriał Jacka Gąciarza

W 2010 roku zrodził się pomysł organizowania majowego turnieju piłkarskiego poświęconego pamięci Jacka Gąciarza – promotora sportu, sportowca i aktywnego działacza z gminy Pleśna. Turniej miał na celu integrację i propagowanie aktywnego trybu życia, zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym. Tak oto powstała cykliczna, odbywająca się z roku na rok impreza pn. „Turniej Piłki Nożnej im. Jacka Gąciarza”, rozgrywana na ośrodku sportowo – rekreacyjnym „Orlik” w Pleśnej.

Gospodarze, tj. UKS „Gryf” Pleśna corocznie zapraszają na zawody znane kluby z południa Polski, m.in. Wisłę Kraków, Cracovię Kraków, Akademię Piłkarską 21 Kraków, UKS „Szóstkę” z  Jasła, Igloopol Dębicę, Sandecję Nowy Sącz, Okocimskiego z  Brzeska czy Tarnovię Tarnów. W Turnieju mierzą się mali sportowcy w wieku 10 – 12 lat, a nawet młodsi.

Organizacją tego sportowego przedsięwzięcia zajmuje się: UKS „Gryf” Pleśna, Urząd Gminy Pleśna, Gimnazjum w Pleśnej im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem, Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna, Szkoła Podstawowa im. Bronisława Czecha w Pleśnej. Patronat honorowy nad Turniejem od pierwszej jego edycji sprawuje Stanisław Sorys – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Turniej zyskał już swoją markę i popularność, zwłaszcza w Małopolsce. Stwarza okazję dla miejscowych, młodych miłośników futbolu zagrać z rówieśnikami z czołowych klubów regionu, a kibiciom zapewnia mnóstwo sportowych emocji.

Jacek Gąciarz
Jacek Gąciarz

Jacek Gąciarz urodził się 20 lipca 1938 w Pleśnej, jako jedyny syn Salomei i Stanisława Gąciarzów. Jego wczesne dzieciństwo przypadło na lata II wojny światowej.  W roku 1951 ukończył Szkołę Podstawową w Pleśnej, a w 1957 Liceum im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie. W roku 1958 rozpoczął studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które zmuszony był przerwać z powodu śmierci ojca. Kolejne studia z zakresu prawa na Wydziale Administracyjnym UJ ukończył w roku 1979, uzyskując tytuł magistra.

            Od najmłodszych lat absorbował go sport, który stał się jego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. Najbardziej ukochał piłkę nożną. Na boisku zwanym potocznie „Pod Kogutem” (dzisiejszy “Orlik”), które w rzeczywistości było łąką położoną niedaleko istniejącej wtedy cegielni, jako chłopiec grywał w piłkę z kolegami. Boisko to, w latach 50-tych, przed wytyczeniem istniejącego dziś pełnowymiarowego pola do gry nad rzeką Białą, było miejscem rozgrywek formującej się pleśnieńskiej drużyny Ludowych Zespołów Sportowych. Z uwagi na niezwykły talent piłkarski i ogromną wolę gry, przyjęto go do drużyny w roku 1954, gdy był jeszcze licealistą. Świadczą o tym wpisy w zachowanym do dziś kalendarzyku z roku 1955, gdzie notatki z przygotowań do lekcji przeplatają się z zapiskami o wygranych i przegranych meczach drużyny.

            W latach 60-tych ubiegłego wieku, przez kilka sezonów Jacek Gąciarz, jako napastnik grał również w drużynie piłkarskiej wtedy trzecioligowej „TARNOVII”. Słynął z niezwykłej skuteczności w zdobywaniu goli. W drużynie LZS Pleśna grał przez 20 lat, do 13 października 1974, kiedy oficjalnie zakończył karierę piłkarską.

            O sporcie nie zapominał także w zimie. Bardzo dobrze jeździł na nartach. Pierwsze niemieckie narty, których używał, pochodzące jeszcze z czasów wojny, były znacznie „dłuższe” od niego. Mimo to, ćwicząc na łagodnych wzniesieniach wokół Pleśnej, wykształcił świetną technikę jazdy. Uprawiał narciarstwo zjazdowe i biegowe. W obydwu dyscyplinach zdobył wiele nagród i dyplomów, w tym za zajęcie I miejsca w biegu na dystansie 12 km w Powiatowych Mistrzostwach Narciarskich w roku 1956 i za I miejsce w zawodach narciarskich LZS w roku 1963. Jazdę na nartach uprawiał rekreacyjne niemal do ostatnich lat życia.

            Jacek Gąciarz był również zapalonym społecznikiem, członkiem Ligi Obrony Kraju i wielu innych organizacji. Nigdy nie zapomniał o wspieraniu rozwoju kultury fizycznej i sportu na wsi, pomagał oddziałom Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy. Za działalność w Ludowych Zespołach Sportowych odznaczony został Złotą Odznaką Honorową LZS.

            Życie zawodowe związał z Pleśną. Początkowo pracował w Spółdzielni Samopomoc Chłopska jako referent. Następnie został pracownikiem kolejno Gromadzkiej Rady Narodowej i Urzędu Gminy w Pleśnej. W latach 1981-1989 powołano go na stanowisko Naczelnika Gminy, a od 1990-1992 w wyniku wolnych wyborów został Wójtem Gminy, potem radnym. Zmarł na zawał serca 3 marca 2002 roku. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Pleśnej.

Agnieszka Partridge

Memoriał Jacka Gąciarza
Memoriał Jacka Gąciarza
Memoriał Jacka Gąciarza
Memoriał Jacka Gąciarza
Memoriał Jacka Gąciarza
Memoriał Jacka Gąciarza
Memoriał Jacka Gąciarza
Memoriał Jacka Gąciarza