Teatr „Wpoprzek” powstał z inicjatywy Piotra Jasiaka – reżysera i opiekuna grupy – na przełomie 2017 i 2018 roku. Od samego początku działa pod egidą Centrum Kultury w Pleśnej, gdzie najczęściej mają miejsce premiery widowisk teatralnych oraz próby.

Pierwsze publiczne wystąpienie pod szyldem teatru "Wpoprzek", miało miejsce podczas Wieczoru Bożonarodzeniowej Poezji i Pieśni w Centrum Kultury, dnia 7 stycznia 2018r. Aktorzy wspólnie z chórem "Cantando" zaprezentowali okolicznościowy program słowno - muzyczny.

Natomiast pierwszą sztuką wystawioną przez teatr była luźna interpretacja komedii Aleksandra Fredry zatytułowana "Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna". Utwór traktuje o rozterkach Alfreda, który decyduje się na ożenek. W widowisku zagrali: Marcin Warchoł (Alfred) Piotr Jasiak (Zdzisław), Kinga Derus (Elwira), Katarzyna Kras (Panna Marta, Julia) i Iza Ogiela (Zosia). Reżyserem przedsięwzięcia był Piotr Jasiak. Za oprawę muzyczną odpowiadali Aneta i Waldemar Drabiccy. Premiera komedii odbyła się 3 maja 2018r. na deskach CK w Pleśnej i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Zmotywowani pozytywnym odbiorem aktorzy rozpoczęli przygotowania do kolejnych przedstawień, zapoczątkowując tradycję wystawiania kolejnych sztuk w święto majowej konstytucji.

Z kolejnym przedsięwzięciem teatru w wersji finałowej zetknęliśmy się równo rok później, kiedy aktorzy zaprezentowali program literacko - muzyczny osadzony w klimacie teatrów i kabaretów dwudziestolecia międzywojennego pod tytułem „Powróćmy, jak za dawnych lat…”. Reżyserem majówki na wesoło był Piotr Jasiak.

Na przełomie 2019 i 2020 roku teatr wyszedł z inicjatywą zaprezentowania dwóch komedii wg Antoniego Czechowa na okoliczność walentynek. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, sfinalizowanym w niedzielę, 16 lutego w Centrum Kultury pod nazwą „Walentynkowa randka z teatrem Wpoprzek”. W „Niedźwiedziu” można było zobaczyć troje aktorów: Izę Ogielę, Piotra Jasiaka i Kingę Derus, natomiast w „Oświadczynach” zagrali: Katarzyna Kras, Andrzej Stec i Marcin Warchoł. Oba przedstawienia w humorystyczny i prosty sposób obnażały ludzkie słabości: zawiść, materializm, zarozumiałość czy upór. Jednakże dotykały też tematu miłości, która ostatecznie łagodzi obyczaje. Reżyserem obu dramatów był Piotr Jasiak. Opiekę techniczną nad imprezą sprawował Rafał Peterek. W przygotowanie sztuk zaangażowali się Maria Jasiak, Ewa Szumlańska – Broda oraz Jan Podstawski.

Teatr Wpoprzek
Teatr Wpoprzek
"Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna"
"Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna"
"Powróćmy, jak za dawnych lat"
"Powróćmy, jak za dawnych lat"
"Niedźwiedź"
"Oświadczyny"