Kapela Pleśnianie

Kapela powstała w 2002 r. z inicjatywy ówczesnego Dyrektora Gminnego Domu Kultury w Pleśnej. W skład kapeli „Pleśnianie” wchodzi 5 muzyków grających na: kontrabasie, skrzypcach, akordeonie, klarnecie i trąbce, osoby utalentowane z terenu gminy Pleśna w wieku od 30 do 60 lat. Kapela prezentuje repertuar muzyki ludowej okręgu krakowiaków wschodnich. Na co dzień „Pleśnianie” ćwiczą i grają na własnych instrumentach muzycznych. Próby odbywają się raz w miesiącu w budynku Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna

Przez ostatnie kilku lat kapela wpisała się w krajobraz kulturalny gminy Pleśna, uczestnicząc w najważniejszych imprezach tego regionu, m.in. podczas Święta Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna oraz Dożynkach Gminy Pleśna. Stanowi wyjątkową wizytówkę gminy nie tylko poprzez pokrewną nazwę, lecz również poprzez kultywowanie najpiękniejszych tradycji polskiego folkloru.

W okresie zimowym „Pleśnianie” rokrocznie towarzyszą grupie kolędniczej „Pleśnioki” i  wspólnie prezentują się na najważniejszych przeglądach wojewódzkich: Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej czy Kasinie Wielkiej oraz podczas Karnawałów Góralskich w Bukowinie Tatrzańskiej. Kapela działa przy Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna.

Kapela Pleśnianie
Kapela Pleśnianie
Kapela Pleśnianie
Kapela Pleśnianie