„Młodzi Gniewni” to grupa teatralna zrzeszająca młode, aktywne osoby, najczęściej uczniów ze starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Grupa zawiązała się w 2006 roku inicjatywą Jolanty Kuczery - Stankowskiej – dyrektora Centrum Kultury w Pleśnej.

Rozpoczynając swoją działalność sceniczną, młodzież wystawiała interpretacje popularnych sztuk teatralnych, zwykle o humorystycznym zabarwieniu. W repertuarze rozwijającej się grupy znalazły się takie widowiska jak „Romeo i Julia” czy „Śpiąca Królewna”. Druga z wymienionych sztuk nagrodzona została drugim miejscem w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Maska”. Trzecie miejsce w tym samym przeglądzie zajęło widowisko „One trzy – czyli krótka historia pewnego girlsbandu” z 2010 roku.

Przez ostatnie lata kojarzeni są głównie z „Jasełkami”, które wystawiają chociażby podczas dorocznego styczniowego „Popołudnia z Kolędą” w Pleśnej oraz „Misterium Męki Pańskiej” – tj. widowiskiem teatralnym wystawianym w Wielkim Tygodniu. Z Misterium młodzież gościła w parafiach gminy Pleśna, gmin ościennych, a nawet dalej. W 2012 zaprezentowali się w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Młodzież sympatyzująca z grupą chętnie udziela się charytatywnie, zgłaszając na wolontariuszy sztabu WOŚP w Pleśnej.

Jednym z przedsięwzięć „Młodych Gniewnych”, współorganizowanym z grupą młodzieżową parafii Pleśna, była nocna „Plenerowa Droga Krzyżowa” ulicami Pleśnej. W ostatnich latach młodzież angażuje się w przedstawienia dla dzieci. Wystawia swoje przedstawienia (np. "Królewna Śnieżka i krasnoludki") przed najmłodszą publicznością na terenie gminy Pleśna. Grupę charakteryzuje ciągła rotacja aktorów. Część osób z pierwotnego składu do dzisiaj zasila „Młodych Gniewnych”. Opiekunem grupy nadal pozostaje Jolanta Kuczera – Stankowska.

Jasełka (DPS w Nowodworzu)
Misterium (Parafia św. Idziego w Zakliczynie)
Misterium (Parafia Pleśna)
Misterium (Sanktuarium w Limanowej)
Jasełka (Finał WOŚP w Pleśnej)
Plenerowa Droga Krzyżowa (Pleśna)
"Młodzi Gniewni" - Śnieżka i Krasnoludki
"Młodzi Gniewni" - Śnieżka i Krasnoludki
"Młodzi Gniewni" - Śnieżka i Krasnoludki
"Młodzi Gniewni" - Jasełka na wesoło (WOŚP)
"Młodzi Gniewni" - Jasełka na wesoło (WOŚP)
"Młodzi Gniewni" - Jasełka na wesoło (WOŚP)
"Młodzi Gniewni" - Jasełka na wesoło (WOŚP)