Wycieczka turystyczna, a może grzybobranie?

Albo jedno i drugie. Sobotnie wędrowanie po sądeckich górach w ramach akcji "Wędruj Razem z Nami" zbiegło się kolejnym w tym roku wysypem grzybów. Ponieważ szlak w przewadze wiódł leśnymi traktami, kto chciał, z lasu mógł wyjść z pełną torbą grzybów.

Podczas szóstej wycieczki nie zabrakło typowo turystycznych atrakcji. Na wzgórzu w Wojkowej - skąd wyruszyli wędrowcy - znajduje się greckokatolicka cerkiew św. Kosmy i Damiana z końca XVIII w. Dzięki uprzejmości opiekuna świątyni, udało się obejrzeć jej wnętrze, w tym zachowany ikonostas oraz figuralno - ornamentalną polichromię.

Po obejrzeniu obiektu wędrowcy obrali żółty szlak w kierunku granicy, by dotrzeć do źródła Królewska Studnia, w pobliżu którego postawiono wieżę widokową z panoramą na słowacką część gór. Podejście na granicę zafundowało najlepsze krajobrazy osnutych w porannej mgle wzniesień wokół Wojkowej. Po krótkiej przerwie na posiłek grupa udała się nieoznakowaną leśną ścieżką do górnej części wsi. Dalej już żółte znaki prowadziły turystów do samej Muszyny przez Dubne i Czarne Garby.

Niemal przez całą trasę można było korzystać z dobrodziejstw pogody. Mimo lekkiego zachmurzenia wędrowało się dobrze po dość suchym, szerokim trakcie. Dopiero w okolicach Malnika pojawił się pierwszy deszcz, który z przerwami towarzyszył grupie do samej Muszyny. Przy zejściu do miasta na granicy lasu turyści obejrzeli dziewiętnastowieczny kirkut, na którym zachowało się około osiemdziesiąt macew.

Szósta wycieczka akcji "Wędruj Razem z Nami" to około 12km w nogach przy przewyższeniach rzędu 500 metrów.

Organizatorzy akcji - Jan Wójtowicz i Centrum Kultury w Pleśnej - zapraszają na ostatnią wycieczkę z tegorocznego programu. W sobotę, 19 października zaplanowany jest wypad w ozłocone jesienią Gorce. Szczegóły już wkrótce.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki
(fot. S. Smoleń)