Wędruj Razem z Nami. Rozpoczęliśmy 10. sezon!

Pierwsze koty za płoty. Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, z dniem 7 maja rozpoczęliśmy dziesiątą edycję wycieczek turystycznych pod hasłem „Wędruj Razem z Nami”. Organizatorzy – Centrum Kultury w Pleśnej oraz Jan Wójtowicz, zdecydowali się na początek na stosunkowo krótki wypad w Beskid Sądecki.

„Z poślizgiem, ale na plus” – takim hasłem określić można pierwszą wycieczkę tegorocznej akcji. Po pierwsze, w związku z niekorzystną aurą, inauguracja odbyła się z opóźnieniem, to jest już w maju. Po drugie, niespełna 60 uczestnikom dopisywały na trasie nastroje, kondycja i smak na więcej.

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Wierchomli Małej, skąd wspólnie z przewodnikiem udaliśmy się czarnym szlakiem turystycznym na Bacówkę PTTK nad Wierchomlą. Podejście pod schronisko było największym wyzwaniem zaplanowanym na trasie. Wędrowcy, wśród których nie zabrakło dzieci w wieku szkolnym, dzielnie i sprawnie pokonali pierwsze wzniesienia, osiągając cel po niespełna 40 minutach. Pod bacówką zdecydowaliśmy się na dłuższą przerwę i posiłek.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, grupa skierowała się w stronę najwyższego wzniesienia trasy – szczytu Pusta Wielka (1061mnpm). Trzymając się niebieskich oznaczeń, widokową trasą dotarliśmy pod kapliczkę w miejscu, gdzie żółty szlak odchodzi w stronę Szczawnika. Niebo zasnuły chmury i spadł lekki deszcz. Stanęliśmy przed wyborem, czy iść dalej, czy jednak zawrócić do wyciągu kanapowego na Wierchomli. Poszliśmy dalej, zabezpieczeni przed deszczem każdy na swój sposób.

Decyzja okazała się słuszna, gdyż aura oszczędzała naszych wędrowców. Nieznacznie rozpadało się jeszcze przed samym szczytem. Dalsza wędrówka żółtym szlakiem w stronę Żegiestowa przebiegała spokojnie, chociaż zejście miejscami wymagało ostrożności. Przez całą trasę towarzyszył nam miejscowy pies, który za cel postawił sobie odprowadzić nas do samej wsi. W swoich postanowieniach był wyjątkowo zdecydowany;  na szczęście do obroży przyczepiony miał numer telefonu do właściciela. Wędrowanie zakończyliśmy po około pięciu godzinach, wliczając w ten czas przerwy. Łącznie przemierzyliśmy 11,3 km i 513m przewyższeń.

W związku z tym, że inauguracyjną biesiadę zaplanowaliśmy w Powroźniku, grzechem byłoby nie wstąpić do perły UNESCO i najstarszej cerkwi polskich Karpat. Świątynia powstała na samym początku XVII wieku, a jej najstarsza część stanowi dzisiaj zakrystię. Powroźnicka cerkiew zachwyca oryginalną polichromią i wyposażeniem z XVIII wieku, w tym cudownym ikonostasem czy barokowym ołtarzem bocznym. Dzięki uprzejmości przewodnika po cerkwi, grupa miała sposobność zwiedzić cały obiekt, w tym wspomnianą zakrystię, będącą niegdyś prezbiterium świątyni. Po wpisaniu się do księgi gości, udaliśmy się na biesiadę na drugą stronę rzeki Muszynki.

Tak rozpoczął się jubileuszowy, dziesiąty sezon akcji „Wędruj Razem z Nami”. Druga wycieczka, także szlakami Beskidu Sądeckiego, pozwoli nam nadto podziwiać sąsiednie pasma górskie: Pieniny, Gorce, a nawet odleglejsze Tatry. Daniem głównym wypadu będzie wieża widokowa na szczycie Koziarza. Zapisy już wkrótce. Zapraszamy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszej wycieczki sezonu
(fot. S. Smoleń)