Uroczystości rocznicowe w Lichwinie

W pogodną niedzielę, 23 października odbyły się gminne obchody 78. rocznicy demobilizacji batalionu AK „Barbara”. Od zainicjowania dorocznych uroczystości w 2009 roku miejscem tego wydarzenia jest las na granicy wsi Lichwin i Rychwałd, gdzie 23 października 1944 roku kpt. Borowski „Leliwa” wykonał rozkaz rozformowania baonu. W miejscu tym wspomina się także śp. Władysława Białasa ps. "Boruta" i śp. Władysława Plutę ps. "Sęk", którzy ponieśli tragiczną śmierć z rąk okupanta. Przypomina o tym ustawiona sześć lat temu w sąsiedztwie obelisku tablica informacyjna.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym wszystkich zgromadzonych powitał gospodarz wydarzenia – wójt Józef Knapik. W krótkim wystąpieniu przypomniał okoliczności, dla których od trzynastu lat gromadzimy się przy pamiątkowym obelisku. Wspomniał też o osobistych tragediach rodzin zamordowanych w tym miejscu Władysława Białasa i Władysława Pluty. „Pamięć jest naszym skarbem narodowym i nie można jej zatracić” – puentował.

O bohaterach, pamięci o nich i o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat, także w odniesieniu do dzisiejszej sytuacji geopolitycznej wspominali poproszeni o zabranie głosu: wiceminister Włodzimierz Bernacki, posłanka Urszula Augustyn, poseł Stanisław Bukowiec, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, radni sejmiku małopolskiego Stanisław Sorys i Wojciech Skruch oraz prof. Jan Pluta – syn wspomnianego już Władysława.

Kolejnym punktem programu wydarzenia był Apel Pamięci, który wspomina bohaterów batalionu "Barbara" oraz żołnierzy imiennych i bezimiennych walczących o wolną Polskę. Tekst apelu odczytał prowadzący uroczystość Ryszard Stankowski z udziałem druhów z 23. TDH pod kierownictwem Moniki Baszczowskiej.

Na zakończenie uroczystości w miejscu rozformowania, znicze i wiązanki kwiatów przed obeliskiem złożyli przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych, środowisk i rodzin kombatanckich, kół, stowarzyszeń i placówek oświatowych z gminy Pleśna i powiatu tarnowskiego, mieszkańców sołectw w gminie Pleśna.

W związku z 78. rocznicą demobilizacji odprawiona została także msza święta w kościele parafialnym w Lichwinie. Nabożeństwo odprawili proboszcz parafii ks. Jan Kwarciński oraz ks. Zbigniew Wolak. Wierni modlili się w intencji Ojczyzny i żołnierzy Armii Krajowej.

Głównym organizatorem wydarzenia jest wójt gminy Pleśna przy współpracy z Centrum Kultury w Pleśnej. Pomoc w organizacji uroczystości zapewnili Szkoła Podstawowa w Pleśnej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Lichwinie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości
(fot. S. Smoleń)