Uroczyste podniesienie flagi RP w Lichwinie

Od 23 października 2022 roku w Lichwinie powiewa flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia bowiem na Centrum Pamięci Narodowej odbyła się uroczystość o charakterze patriotycznym, podczas której oficjalnie, po raz pierwszy podniesiona została flaga RP na maszcie ufundowanym w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”.

Wydarzenie to korespondowało z dorocznymi obchodami rozformowania batalionu AK „Barbara”. Po uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym, w stronę Centrum Pamięci Narodowej wyruszył pochód z pocztami sztandarowymi na czele.

Przy udziale pocztów sztandarowych, mieszkańców gminy Pleśna, przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, księży, kół, stowarzyszeń i społeczności szkolnych, uroczystego podniesienia flagi na masz dokonał poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lichwinie. Na placu wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wiązanki kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym żołnierzy i uczestników ruchu oporu poległych za ojczyznę oraz mieszkańców gminy Pleśna, którzy zginęli za Polskę w latach 1939 – 1945. W skład delegacji składającej hołd bohaterom weszli: wójt Józef Knapik, wiceminister Włodzimierz Bernacki, poseł Władysław Kosiniak – Kamysz, wicewojewoda Ryszard Pagacz oraz radni sejmiku małopolskiego Stanisław Sorys i Wojciech Skruch.

Trzeba podkreślić, że maszt w Lichwinie nie stanąłby bez zaangażowania mieszkańców gminy Pleśna, bowiem projekt zakładał realizację przedsięwzięcia w oparciu o największą frekwencję w głosowaniu. Wójt Józef Knapik dziękuje za zaangażowanie lokalnej społeczności, za sprawą której to Gmina Pleśna wykazała się największą liczbą oddanych głosów w powiecie tarnowskim.

Centrum Pamięci Narodowej w Lichwinie to miejsce upamiętniające wydarzenia i walczących o wolną Polskę na frontach I oraz II wojny światowej.

Flaga RP podniesiona została na maszt sfinansowany w ramach projektu "Pod biało - czerwoną" pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)