Skansen, zamek i jaskinia na jednej wycieczce

W sobotę, 11 czerwca Centrum Kultury w Pleśnej zorganizowało kolejną już wycieczkę autokarową. Zwiedzanie rozpoczęto od Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Tu, na kilkuhektarowym terenie zgromadzono budynki i przedmioty używane przez Krakowiaków zachodnich. Skansen prezentuje zabudowania począwszy od ubogich wiejskich chat nawet po szlachecki dwór.

Kolejnym obiektem w programie wycieczki były ruiny zamku Tenczyn w Rudnie. Bogatą historię budowli, ale też rodu Tęczyńskich usłyszeliśmy od przewodniczki, która w bardzo interesujący sposób opowiadała o wspomnianych zagadnieniach. Poniekąd w nawiązaniu do rodu Tęczyńskich, grupa zwiedzała także klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. Kościół został ufundowany przez Agnieszkę Firlejową z Tęczyńskich. Dzisiaj to pięknie zagospodarowana przestrzeń, którą warto odwiedzić zarówno dla doznań estetycznych, jak i duchowych.

Na koniec wycieczka udała się do Jerzmanowic, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzano Jaskinię Nietoperzową. Jest to jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko -Częstochowskiej o długości korytarzy wynoszącej 454 metry. Wysokość największej sali udostępnionej zwiedzającym wynosi aż 9,5 metra. W jej wnętrzu można podziwiać efektowne nacieki. Jaskinia wyróżnia się największym siedliskiem nietoperzy, wielkością sal oraz licznymi znaleziskami archeologicznymi.

Po tak intensywnie spędzonym dniu, pozostało tylko posilić się w przydrożnej karczmie i wrócić do domu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki
(fot. M. Hajduga)