Siedem cmentarzy na trasie III Rajdu Historycznego z Pleśnej

W sobotę, 14 października czternastoosobowa grupa wzięła udział w trzeciej edycji rajdu historycznego "Śladami Wielkiej Wojny". W programie imprezy uwzględnione zostało siedem cmentarzy z okresu I wojny światowej zlokalizowanych na terenie gmin Pleśna i Tuchów na trasie o długości 19 kilometrów.

O godzinie ósmej rano uczestnicy wraz z historykiem Jakubem Nowakiem wyruszyli z centrum Pleśnej w kierunku Słonej Góry. Na południowych stokach wzgórza odwiedzili cmentarz wojenny nr 178, cmentarz wojenny nr 177, cmentarz wojenny nr 176 i cmentarz wojenny nr 175. Po przejściu przez wieś Piotrkowice, udali się do Łowczowa, gdzie po drugiej stronie rzeki Biała w lesie znajduje się kolejne miejsce spoczynku żołnierzy Wielkiej Wojny. Cmentarz o numerze 170 niedawno został uporządkowany, stąd zdecydowanie łatwiej było do niego dotrzeć. Następnie, podchodząc za drogą na wierzchołek wzgórza Kopaliny, dotarli do Cmentarza Legionistów Polskich w Łowczówku. Tutaj zatrzymali się na dłużej, by odpocząć i wysłuchać prelekcji przewodnika na temat bitwy z grudnia 1914 roku. Ostatnim punktem wycieczki był niewielki cmentarz nr 172 przy drodze powiatowej z Tuchowa do Pleśnej.

Na zakończenie rajdu uczestnicy spotkali się na grillu przy "Orliku" w Pleśnej. Organizatorem trzeciej edycji rajdu historycznego było Centrum Kultury w Pleśnej. Zabezpieczenie na trasie zapewnił Michał Gawron ze Szczepanowic.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z rajdu.
(fot. A. Duda)