„Pleśnioki” z nominacją do Bukowiny

Zakończył się 41. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Dla „Pleśnioków” tegoroczna edycja była udaną. Kolędnicy wrócili z drugim miejscem oraz zasłużoną nominacją do ogólnopolskiego przeglądu w Bukowinie Tatrzańskiej. Gratulujemy i dziękujemy za pracę na rzecz promocji gminy i kultywowanie niestety ginącej już tradycji.

Pleśnieńscy kolędnicy na scenie lipnickiego GOKu zaprezentowali się w programie artystycznym „Herody”, tj. w zabarwionym humorem przedstawieniu nawiązującym do knutej przez króla intrygi oraz wizyty Trzech Mędrców ze Wschodu. Sceny przeplatane są przyśpiewkami pod nutę grającej na żywo kapeli. W tegorocznym programie wystąpili:
Janusz Jarząb – pasterz,
Sławomir Łazarek – pasterz,
Kazimierz Boczek – gwiazdor,
Tadeusz Ścieżka – król Herod,
Benedykt Krakowski, Tadeusz Kukułka i Piotr Kajmowicz – Trzej Mędrcy,
Michał Tyrka – żołnierz,
Wacław Hajduga – Żyd,
Władysław Solak – śmierć,
Janusz Rozwadowski – diabeł.

W niedzielnej odsłonie konkursu wzięło udział 9 grup kolędniczych. Dyplom okolicznościowy za zajęte drugie miejsce z rąk organizatorów odebrał Janusz Jarząb.

***

Bukowiński przegląd jest integralną częścią 51. Góralskiego Karnawału, który zorganizowany zostanie od 9 do 12 lutego. „Pleśniokom” życzymy powodzenia.

Grupa kolędnicza "Pleśnioki" powstała w 2001 roku przy Centrum Kultury w Pleśnej (wówczas Gminnym Domu Kultury w Pleśnej) i działa przy placówce do dziś. Od założenia grupę tworzą wyłącznie mężczyźni, pielęgnując tym samym małopolską tradycję kolędowania. Opiekunami artystycznymi i zarazem członkami grupy są Janusz Jarząb oraz Sławomir Łazarek. Stroje dla grupy szyje Ewa Iwaniec z Centrum Kultury w Pleśnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przeglądu
(fot. S. Smoleń)

Zobacz nagranie wideo z przebiegu niedzielnego przeglądu

(GDK Lipnica Murowana)