Gmina Pleśna turystycznym skarbem Małopolski!

Znane są już wyniki pierwszej edycji wojewódzkiego konkursu pn. „Turystyczne Skarby Małopolski”. Gmina Pleśna została laureatem głównej kategorii konkursowej: „Miejsce z klimatem – miejscowość/gmina turystyczna”, otrzymując grant w wysokości 50 tysięcy złotych.

Konkurs rozstrzygnięto w piątek, 11 października w Kopalni Soli w Bochni podczas Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. Ale to nie wszystkie wyróżnienia dla gminy Pleśna. Decyzją internautów najbardziej „unikatową atrakcją turystyczną” wybrana została wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej, a Wianki na Winnicy „Dąbrówka” i Święto Owoców zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce w kategorii „wydarzenie cykliczne”.

W wydarzeniu uczestniczył wójt Józef Knapik, który z rąk wicemarszałka Tomasz Urynowicza oraz prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorza Biedronia odebrał symboliczne dyplomy i statuetki. Z kolei winnicę „Dąbrówka” podczas gali reprezentowali właściciele, Państwo Katarzyna i Robert Beściak.

Wójt Gminy Pleśna dziękuje wszystkim, którzy oddali głos na gminę Pleśna i jej atrakcje. Jak sam przyznaje: To olbrzymi sukces i wyjątkowa promocja naszego regionu. Ten sukces nie byłby możliwy bez dobrego klimatu, bez walorów turystycznych naszej gminy, bez wspaniałych mieszkańców ale również bez wielu osób i organizacji, które przez lata przyczyniły się do wzrostu atrakcyjności turystycznej naszej gminy. Mam tutaj na myśli wszystkich pracowników zaangażowanych w przygotowanie wniosków aplikacyjnych umożliwiających uzyskanie olbrzymich pieniędzy na ten cel, doskonałą współpracę z organizacjami pozarządowymi i nieocenioną pomoc Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, z którą wspólnie zrealizowaliśmy wiele projektów.

Konkurs „Turystyczne Skarby Małopolski” rozstrzygnęli internauci, którzy oddali głos na swoich faworytów w poszczególnych kategoriach. Kapituła konkursu postanowiła w stu procentach przychylić się do wyników głosowania.

Pełna lista laureatów konkursu:

Kategoria „Miejsce z klimatem”
I miejsce – Gmina Pleśna,
II miejsce – Hebdów,
III miejsce – Gmina Krynica-Zdrój.

Kategoria „Najciekawszy szlak turystyczny”
I miejsce – Małopolski Szlak Winny,
II miejsce – Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce,
III miejsce – Wiślana Trasa Rowerowa – Małopolska.

Kategoria „Wydarzenie cykliczne”
I miejsce – Ultra-Trail Małopolska,
II miejsce – Wianki na Winnicy,
III miejsce – Święto Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna.

Kategoria „Unikatowa atrakcja turystyczna”
I miejsce – Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej,
II miejsce – Wieża widokowa wraz ze ścieżką dydaktyczną w koronach drzew – Krynica-Zdrój,
III miejsce – Cypel – ujście Dunajca do Wisły.

Kategoria „Wypoczynek na wsi – gospodarstwo agroturystyczne”
I miejsce – Małopolska Wieś z Tradycją,
II miejsce – Domki Zagroda w Słopnicach,
III miejsce – Winnica Chronów.

Kategoria „W gościnie – obiekt gastronomiczny”
I miejsce – Restauracja Belle Epoque w Dworze Prezydenckim w Zgłobicach,
II miejsce – Folwark Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej,
III miejsce – Stara Stajnia – kuchnia, wino i jazzzz.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z gali
(fot. S. Smoleń)