Apel Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Cmentarza w Pleśnej

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Cmentarza w Pleśnej zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie remontu najcenniejszego nagrobka na naszym cmentarzu parafialnym - steli rodziny Kozarskich, rodziców dawnych właścicieli dóbr Pleśna - Lichwin Łowczówek.

Nasz Komitet, działający na zasadach wolontariatu, od początku istnienia tj. od roku 2019 podczas dwu kwest, zorganizowanych na cmentarzu parafialnym w latach 2019 i 2021 uzyskał łącznie, dzięki hojności osób odwiedzających cmentarz, kwotę 10 939 zł 59 groszy.

Zamierzamy ją przeznaczyć na remont steli Salomei, Teodora i Antoniego Kozarskich, pochodzącej z ok. 1860 roku. Nagrobek ten wykonał krakowski kamieniarz Edward Stehlik, twórca kilkuset pomników nagrobnych na cmentarzu rakowickim w Krakowie oraz nekropoliach w Podgórzu, Przemyślu i Lwowie. W swym bogatym dorobku, ten niezwykle zasłużony artysta, stworzył zaledwie kilka nagrobków podobnych do pleśnieńskiego, z tego powodu, jest to dzieło unikatowe.

Niestety, na skutek działania warunków atmosferycznych, deszczu i słońca, ten monument wykonany z piaskowca osypuje się, tracąc cenne detale, a podstawa grozi zawaleniem. Konieczne jest wykonanie kompleksowego remontu, który przekracza nasze możliwości. Nagrobek wpisany jest do Rejestru Zabytków, dlatego nie może być remontowany w sposób przypadkowy i zająć się nim musi profesjonalna firma, czyszcząc go, impregnując oraz odtwarzając zwietrzałe detale. Wyremontowana musi być także marmurowa płyta zawierająca unikalną inskrypcję autorstwa Jana Nepomucena Kamińskiego.

Tu pojawia się problem, gdyż dysponujemy jedynie 1/3 kwoty, za którą możliwe jest przy dzisiejszych cenach wyremontowanie zabytku. Potrzeba bowiem na to około 35 000 złotych. Remont przebiegał będzie w dwóch etapach, nagrobek zostanie rozebrany, odczyszczony, uzupełniony oraz postawiony od nowa na solidnym fundamencie. Rekonstrukcją zajmie się renomowana firma z Tarnowa, specjalizująca się w renowacjach zabytkowych grobów.

Zwracamy się więc z ogromną prośbą do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogliby wesprzeć projekt renowacji nagrobka Kozarskich jeszcze przed naszą doroczną kwestą — którą planujemy na 1 i 2 listopada 2022 — abyśmy mogli rozpocząć prace zabezpieczające.

PROSIMY O WPŁATY DATKÓW NA KONTO STOWARZYSZENIA:
Bank Rzemiosła w Pleśnej nr 63 85890006 0100 0710 6281 0012 z dopiskiem: Nagrobek Kozarskich

Każda, nawet najmniejsza kwota jest ważna. Będziemy wdzięczni za jakiekolwiek wsparcie.
Nie bądźmy obojętni!

Zarząd Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Cmentarza w Pleśnej